Tříkrálový kynutý věnec se šlehačkou

Recepty, Moučníky

Suroviny

Aromatizovaný cukr:
60 g moučkového cukru
kůra z jednoho bio citronu
kůra z jednoho bio pomeranče
Kynuté těsto (všechny přísady v pokojové teplotě):
12 g čerstvého droždí (1/4 kostky)
1 čajová lžička cukru krystal
300 g hladké mouky
100 ml mléka
35 g másla
1 střední vejce
1 špetka soli
1 vejce na potření
mouka na podsypávání
Náplň:
2 smetany ke šlehání
1 vanilkový cukr
moučkový cukr na posypání

Postup přípravy receptu

  1. Všechny suroviny si připravíme a odvážíme předem, a necháme je na kuchyňské lince, aby měly před zpracováním pokojovou teplotu.

  2. Příprava kvásku: Do menší misky nebo sklenice prsty rozdrobíme droždí, přisypeme lžičku cukru, nalijeme polovinu množství vlažného mléka (nezahříváme na víc než 40°C) a vrchovatou polévkovou lžíci mouky a společně rozmícháme na řídkou kaši. Misku přikryjeme čistou utěrkou a zadělaný kvásek necháme na teplém místě asi 15 minut kynout. Doba kynutí kvásku se může lišit podle teploty, správně nakvašený kvásek musí napěnit, vzkypět a zdvojnásobit svoji velikost.

  3. Příprava aromatizovaného cukru: Než kvásek nakyne, připravíme si aromatizovaný cukr. Na jemném struhadle ostrouháme kůru z jednoho celého citronu a jednoho celého pomeranče a v malé misce ji vidličkou důkladně promícháme s moučkovým cukrem.

  4. Příprava kynutého těsta: Zbylou mouku prosejeme do větší mísy, přidáme sůl a uprostřed mouky utvoříme důlek. Do důlku přidáme všechen aromatizovaný cukr, vzešlý kvásek, zbylé vlažné mléko (nezahříváme na víc než 40°C), sůl, vejce a rozpuštěné máslo (nezahříváme na víc než 40°C).

  5. Těsto mísíme dřevěnou vařečkou od středu a postupně do něho zapracováváme všechnu mouku ze stran. Když je všechno zapracované a hnětení vařečkou začíná být namáhavé, vyklopíme těsto na vál a dále ho zpracováváme ručně. Pokud se nám těsto lepí na prsty, můžeme přidat trochu mouky, a musíme ho ještě nějakou dobu hníst. Pokud je naopak příliš tuhé a suché, při hnětení si namáčíme ruce do vody. Hotové vypracované těsto by mělo být elastické, hladké a nelepivé.

  6. Těsto přikryjeme utěrkou a necháme kynout na teplém místě asi dvě hodiny. Doba kynutí se opět může lišit podle teploty. Správně nakynuté těsto zdvojnásobí svůj objem a při zatlačení prstem na povrch těsta se udělá důlek, který zase rychle zmizí.

  7. Dobře vykynuté těsto vyklopíme z mísy na pomoučněný vál a chvíli jemně hněteme, poté z něho vyválíme váleček a ten rozdělíme na osm stejně velkých dílů. Z každého dílu hnětením vytvarujeme malý hladký bochánek.

  8. Dortovou formu před pečením potřeme tukem a položíme ji do středu plechu vyloženého pečícím papírem. Bochánky vyskládáme do kruhu do dortové formy asi dva centimetry od sebe. Pokud chceme mít věnec hezký, vložíme do středu formy malý tukem potřený kroužek (např. vykrajovací formičku, formičku na tartar nebo malou kulatou zapékací mističku). Bochánky ve formě necháme ještě alespoň 15 minut dokynout pod utěrkou, aby se spojily do věnce.

  9. Předehřejeme troubu na 200 °C. Nakynutý věnec potřeme rozšlehaným vajíčkem (nebo jen bílkem) a pečeme asi 20 minut. Prvních 15 minut troubu zbytečně neotvíráme, aby se věnec nesrazil. Pokud se věnec peče příliš zprudka a na povrchu tmavne, teplotu ztlumíme. Zda je věnec upečený zkusíme zapíchnutím špejle do středu jednoho bochánku. Pokud ji vyndáme suchou, věnec je pečený. Po upečení necháme věnec chvíli vychladnout a poté opatrně vyndáme z formy. Rozřízneme ho podélně na poloviny.

  10. Obě smetany ke šlehání vyšleháme spolu s vanilkovým cukrem do tuhé šlehačky, spodní polovinu věnce namažeme šlehačkou (dobře se používá zdobící sáček s cukrářskou špičkou) a přikryjeme vrchní polovinou.

  11. Hotový věnec posypeme moučkovým cukrem.


Líbí se vám recept? Sdílejte recept!