Kokosové kuličky obalované v čokoládě

Recepty, Cukroví

Suroviny

GLUKÓZOVÝ SIRUP:
- cukr krystal 25 g (5 čajových lžiček cukru)
- voda 13 g
- koncentrát limetka 1 kapka (odměřeno kapátkem, můžete dát i víc kapek)
součet 38 g (hotový sirup může vážit 26-27,5g)
FONDÁNOVÁ HMOTA:
polotučné mléko 202 g (250ml/2,5dl) nebo 20-21g sušeného mléka a trocha vody na rozpuštění
glukózový sirup množství záleží na tom jak to máte husté (Sirup je vyroben z 25g cukru. Díky tomu nebude výrobek přeslazený.)
KOULE:
fondán 72 g
kokos strouhaný 34 g (6 polévkových lžíc kokosu)
lískové oříšky (volitelné)
NA OBALOVÁNÍ:
Čokoláda na vaření 20 g (3-5 kostiček)
rozinky jemně nakrájené (volitelné)
ořechy na posyp (volitelné)
strouhaný kokos (volitelné)
Suroviny na jednu kuličku s palmovým tukem a lecitinem na zkoušku najdete v poznámce 4. Těsto má lepší konzistenci. V poznámce 7. najdete ještě lepší poměr surovin pokud chcete méně sladké a méně mastné kuličky. Mělo by to jít i bez palmového tuku a lecitinu.

Postup přípravy receptu

  1. GLUKÓZOVÝ SIRUP: Základem je vodní lázeň. Na malý hořák umístíme hrnec s vodou, do kterého vložíme malý kastrůlek (asi 400 ml). Vodu v hrnci uvedeme do mírného varu (hořák je na minimum). Vložíme cukr krystal, vodu a jednu kapku limetky.

  2. Rozpustíte cukr ve vodě a čekáte asi 30-40 minut než se voda odpaří. Na krajích hrnce se začnou vytvářet krystaly. Za předpokladu, že chcete skutečně glukózový sirup by to mělo postačovat. Sirup je zatím řidký, ale když ho dáte vychladnout, tak z houstne.

  3. Jelikož pro kuličky Ferero Rocher je voda nežádoucí, pokračuji ve vypařování vody. Nakonec dostanu hustou hmotu plnou krystalů. Tu naliji do malé skleničky (použil jsem malého frťana). Po vychladnutí ztuhne jako kámen. Zahřátím zase uvedete do tekutého stavu.

  4. Základem je opět lázeň a tentýž malý hrníček do kterého naliji 1 plnou skleničku 250 ml mléka. Ještě než začnete doporučuji zvážit hrnek, abyste si mohli zvážit materiál a odhadnout jak dlouho zahřívat. Ohříváme minimálně 45 minut.

  5. Zprvu pomalu, aby mléko nepřeteklo, pak postupně občas zesílím plamen na pár vteřin, pak uberu, atd. aby to nepřeteklo. Míchám. Nožem seškrabuji hmotu, která se zachytí na suchém okraji hrnku a dám ji zpět do hmoty.

  6. Nakonec zeslabím na minimum a opatrně hlídám. Kolem 45 minuty je to už hodně husté a vypadáte, že by se to rádo začalo pálit, tak pozor. Barva má být krémově žlutá, ne do hněda.

  7. Pokud se vám připaluje (sušené mléko) tak to seškrábněte a vyhoďte. Cílem je dostat pryč co nejvíce vody, ale nemůže to být úplně suché. Po odpaření obsah mého hrnku vážil 72 g. Pokud váží víc než 72 g, tak ještě ohřívejte.

  8. Čím hustější, tím dříve budou koule suché. Pokud chcete vyrábět ve velkém množství, aby vám vydržely po několik týdnů, sežeňte si konzervant sorban/sorbát draselný, který je proti plísním (E202), a přidejte ho v odpovídajícím množství.

  9. PŘÍPRAVA KOULÍ: Vezmeme fondánovou hmotu a přidáme kokos. Smícháme fondánovou hmotu s kokosem a vznikne nám hustá hmota. Rád bych upozornil, že v této fázi by bylo nejlepší přidal sójový lecitin a trochu palmového tuku, jak se správně přidává v průmyslově vyráběných.

  10. Lecitin je jako lepidlo, který celý materiál zpevní. Palmový tuk dodá také pevnost hmotě. Měl by být jen v malém množství (5 g na 100 g výrobku). Jeho výhodou je, že netaje při pokojové teplotě.

  11. Jelikož jsem neměl tyto suroviny, tak jsem je nepřidal. Z toho důvodu by těsto bylo po zaschnutí příliš křehké a rozpadalo by se. Proto pokud nemáte tyto suroviny je třeba je balit do čokolády.

  12. Vyrábím dva druhy koulí, velké a malé. Malé koule váží 2,6-9 g. Ty jsou dobré pokud chcete šetřit. Velké koule váží 14,25-14,5 g a budou se déle sušit. Velké koule vypadají po obalení moc hezky.

  13. Dovnitř koulí můžete vložit půlku lískového oříšku. Nevím jak přesně to má vyřešeno Ferero Rocher, ale pokud se bojíte že bude moc tvrdý, tak ho nejdříve rozdrťte. Tvrdý ořech do křehké koule není úplně ideální kombinace. Sám jsem oříšky nepoužil a přesto byly koule vynikající. Těsto vyjde na 7 velkých koulí. Vložte koule na porcelánový talířek.

  14. SUŠENÍ: Před zahájením sušení doporučuji zvážit talířek, takže si budete moci vážit kolik vody se odpařilo z koulí. Následující postup sušení můžeme použít v případě, že jste do těsta nepřidali tuk.

  15. Rozehřejte troubu středně a vypněte ji. Talířek vložte do vypnuté trouby. Pokud použijete plech, dejte koule na pečící papír (nejlépe ve dvojíté vrstvě, protože plech zezdola hřeje víc). Každou půl hodinu na chvíli zapnu troubu, aby se rozehřála. Čas od času koule přetočím (jednou za 1-2 hodiny).

  16. Sušení probíhá dost pomalu, protože je tam stále dost vody. Pokud jste zvládly ohříváním odpařit více vody než já, tak bude váš proces sušení kratší. Já se spokojil s 4-5 hodinami sušení, ale i tak bylo ve středu těsto mírně navlhlé. Hotový výrobek byl ale pevný.

  17. I když se koule zdají navenek dokonale suché, při rozříznutí velké koule na polovinu zjistíte že je tam trochu vlhkost, což by byl problém při dlouhodobém skladování. Proto tento případ je třeba potravinu buď dokonale usušit nebo během výroby těsta do něj přidat konzervant. Hotové koule by měly vážit kolem 80-86 g podle toho jak dobře jste je usušili.

  18. OBALOVÁNÍ: Čokoláda Figaro je dostatečně kvalitní a neroztápí se za studena. Nedoporučuji K Classic z Kauflandu, ta sice obsahuje 50% kakaa, ale brzy se roztápí a obsahuje málo sušeného mléka (je hořká).

  19. Jelikož jsem ze začátku zkusil K Classic 3 kostičky, zjistil jsem že je moc hořká a tmavá, tak jsem pak přidal čokoládu Figaro na Vaření (+sušené mléko, +nízkotučné kakao) a vznikla zajímavá chuť, ani moc hořká, ani vyloženě mléčná. Ale problém nastal s tím, že po vychlazení se při pokojové teplotě brzo roztopí. Proto nepoužívejte K Classic.

  20. Roztopení čokolády provedeme v hrníčku ve vodní lázni. Kdo chce přidat jemně nakrájené rozinky do čokolády, doporučuji, chutná to skvěle. Pokud chcete experimentovat udělejte si dva druhy čokolád, jednu bez rozinek a jednu s rozinkami. Rozinky krájejte na drobno, aby nebyly v čokoládě okem viditelné.

  21. Naberu čokoládu na čajovou lžičku a do ní položím kouli a celou ji vyválím na lžičce. To samé udělám pro všechny koule. Koule s rozinkami v čokoládě dám zvlášť. Když jsou všechny koule hotovy, tak je ještě beru prsty a nanesu čokoládu na místa, která nebyly dostatečně obalené. Je to trochu lepkavá práce, ale právě toto lepkání dodá kouli estetický rozměr.

  22. Některé z koulí, které nemají rozinky, posypte rozsekanými oříšky. Další možností je kompletně je zasypat kokosem (nejlépe když vám s tím pomůže někdo s čistýma rukama). Po posypání je opatrně přetočte, tak aby byly celé v bílém a dostali opravdu kulatý tvar.

  23. HOTOVO: Koule nechte vychladnout v chladu a zbylou čokoládu můžete schovat na příště. Během vychlazování můžete zkusit s koulemi pohnout, aby se moc nepřilepily. Pokud se vám přilepí tak jako mě, opatrně je odřízněte nožem. Nezkoušejte to silou, protože by se vám křehké koule rozlomily.


Líbí se vám recept? Sdílejte recept!