Polévka z vepřové krkovičky se strouhankovými bylinkovými knedlíčky

Recepty, Polévky

Suroviny

Polévka:
400 g vepřové krkovičky s kostí
200 g vepřových kostí
1,75 litru vody
1 mrkev
2 pórky
1/2 kedlubny
1 malý celer
snítka libečku
3 cibule (do jedné z nich vpíchneme 3 hřebíčky)
1 bobkový list
4 zrnka nového koření
5–6 zrníček bílého pepře
sůl (lze i Podravka)
petrželka
1 hrst rýžových nudlí
Knedlíčky:
200 g strouhanky
250-300 ml mléka
2 vejce
50 g másla
2 hrsti směsi jemně nasekaných bylinek:
petrželka
bazalka
libeček
máta
šalvěj atd.
kousek muškátového oříšku

Postup přípravy receptu

  1. Knedlíčky - napřed si asi na půl hodiny namočíme strouhanku mlékem, počkáme, až vsaje, pak utřeme máslo s jedním vejcem a jedním žloutkem do hladka. Spojíme se strouhankou, 2x - 3x strouhneme do těsta muškátový oříšek, vsypeme na velmi drobno posekané bylinky a uhněteme těsto na knedlíčky.

  2. Do hotového opatrně vmícháme sníh ze zbylého bílku. Mokrými dlaněmi a lžičkou tvoříme malé knedlíčky, které zavaříme zvlášť v jiném hrnci mimo polévku.

  3. Vaříme je cca 5 – 8 min. Scedíme a zchladíme pod tekoucí studenou vodou. Pak je teprve dáváme na talíř nebo do polévky v hrnci.

  4. Polévka: Připravuje se stejně, jako hovězí polévka. Od krkovičky oddělíme kosti, přidáme k vepřovým kostem, které jsme nakoupili nebo lépe získali již dříve z kotlet, bůčku apod. a uschovali je v mrazáku (dají se použít k vaření základů polévek, gulášů, s kůžemi při vaření zelí apod.).

  5. Kosti vložíme do většího hrnce, zalijeme studenou vodou a uvedeme pomalu do varu. Sbíráme tvořící se pěnu. Vaříme velmi zvolna 2,5–3 hodiny. Pak přecedíme vývar z kostí do jiného hrnce přes síto s vlhkou utěrkou, propláchnutou předtím studenou vodou.

  6. Krkovičku vložíme do hrnce, zalijeme vlažným vývarem z kostí, uvedeme pomalu do varu a sbíráme opět pěnu, aby byl vývar čirý. Přidáme na nudličky nakrájenou zeleninu, snítku libečku, sůl a koření. Vaříme velmi pomalu, až je maso úplně měkké. Asi tak 20 minut před dokončením varu přidáme cibuli a dovaříme zvolna s masem.

  7. Měkké maso vyjmeme z vývaru a vývar znovu přecedíme přes vlhkou utěrku. Do polévky zavařujeme v jiném hrnci větší druhy těstovin nebo knedlíčky nebo kroupy.

  8. Polévka z vepřové krkovičky bývá výbornou, chutnou specialitou vepřových hodů. Uvařené maso můžeme podávat jako zvláštní chod (s octovým křenem). Nakonec do horké a už odstavené polévky nalámeme rýžové nudle a necháme asi 10 minut změknout.


Líbí se vám recept? Sdílejte recept!